Akcia 2 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

20.01.2013 Nedeľa

Pracovná akcia, zameraná na prieskum a prekopanie novej južnej sondy vedľa jaskyne. Priamo v Peniažtekovom dóme pracoval Miro Kardoš, ktorého bolo jasne počuť počas prác v južnej sonde. V južnej sonde bolo z prvej sienky vyťažených 53 vaničiek materiálu. Za ňou sme postúpili do objavenej sienky, ktorá je dlhá 5 m, široká 2 m a vysoká 100 – 150 cm. Pekná výzdoba, sintrová kaskáda a v závere cítiť prievan. Sintrovú kaskádu sa budeme snažiť obísť podkopaním. Fotky sú zahmlené od prílišného vzrušenia a ohňa, ktorý Šparo nakládol pred vchodom.

viac

Akcia 1 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

06.01.2013 Nedeľa

Pracovná akcia, zameraná na prieskum a prekopanie najbližšieho okolia jaskyne. V jaskyni a Sonde pri ohnisku urobil Jano Obuch hlavne zber kostí netoprierov.

viac

Akcia 43 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

30.12.2012 Nedeľa

Pracovná akcia, zameraná na prekopávaní v Peniažtekovom dóme a v Sonde pri ohnisku. V Sonde postup a konečne bolo potvrdené, že pri prácach sa vzájomne počujú z hlavných priestorov v Ž 3 a Sonde pri ohnisku.

viac

Akcia 42 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

28.12.2012 Piatok

Prieskumno pracovná akcia, orientovaná hlavne na ďalšiu etapu zamerania.

viac

Akcia 41 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

26.12.2012 Streda

Ďalšia pracovná akcia, zameraná na Sondu pri ohnisku. Zostava pozmenená. V Sonde je objavený komín /cca 8m vysoký/ s výzdobou a postup o cca 3-4 metre. Perspektíva pokračovania doprava.

viac

Akcia 40 – Veľká Fatra – Žiarna dolina

25.11.2012 Nedeľa

Akcia, zameraná na povrchový prieskum hrebeňom Žiarnej doliny. JZ od Žiarnej jaskyne č.1 sme objavili nádejné miesto na kopanie. Z otvoru vystupoval teplý vzduch a hneď vedľa boli dve odtopené miesta v snehu. Na hrebeni stopy od vlkov. Prieskum sme urobili až po hradisko na vrchole hrebeňa. Nameraná teplota -13°C .

viac

Akcia 39 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

02.12.2012 Nedeľa

Ďalšia pracovná akcia, zameraná na Sondu pri ohnisku. Zostava v takom isto zložení ako pred týždňom. V Sonde je zaznamenaný postup o cca 3-4 metre. Objavené ďalšie zvieracie kosti.

viac

Akcia 38 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

25.11.2012 Nedeľa

Pracovná akcia, zameraná opäť na Sondu pri ohnisku. Paľo s Mišom mali pôvodne začať s meraním v Žiarnej jaskyni č.3. Sonda pri ohnisku si však vyžaduje aspoň troch ľudí. Hlavný výťahár Havran sa pre nemoc nemohol zúčastniť a tak sa všetci štyria pustili do Sondy a v ideálne suchom pracovisku je zaznamenaný postup o vyše 5 metrov. Zameranie Žiarnej 3 sa odložilo na najbližšiu akciu.

viac

Akcia 37 – Veľká Fatra – Žiarna jaskyňa č.3

18.11.2012 Nedeľa

Dnes sme sa vybrali v zložení ja, Jano Šparec, Miro Kardoš, Paľo Hanula a Maťo Bukovský. Tentoraz je našim cieľom Žiarna jaskyňa č.3. Panuje vysoká oblačnosť a teplota sa pohybuje okolo 8°C. Občas sa z oblohy znesie jemná spŕška dažďa vo forme doslova parných kvapôčiek. A to bolo asi všetko zo strany dažďa. Je 9.05 a my sme za 10 minút vybehli k jaskyni. Ja so Šparom a Mirom sa púšťame do Sondy pri ohnisku. Je to pokračovanie tej sondy, ktorú som načal pred pol rokom na poslednej akcii.

viac

Akcia 36 – Havrania jaskyňa

11.11.2012 Nedeľa

Po deviatich mesiacoch sme sa vybrali do Havranej jaskyne. Počasie je typicky jesenné, no v tieto dni sa ustálilo do príjemných teplôt okolo 10°C. Aj slnko celkom príjemne svieti, akurát na horách fúka nepríjemný vietor. Pár sto metrov pred Havranovom nám cestu skrížil spadnutý smrek. Po prvom -„že čo ďalej“, sme chvíľu dumali. Sekeru, ktorú vždy nosím so sebou, som vyložil na chalupe. Vyskúšali sme moju mačetu Fiskars, ktorá ju plne nahradila a za 15-20 minút sme presekaný kmeň /priemer cca 30 cm/ odhodili na bok.

viac